



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.45 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 57 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LVD, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 57 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$2.59843
Ext.Price$2.59843
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.59843 | $2.59843 |
| 10 | $2.16307 | $21.63070 |
| 25 | $1.96814 | $49.20350 |
| 50 | $1.79078 | $89.53900 |
| 100 | $1.62941 | $162.94100 |
| 300 | $1.56463 | $469.38900 |
| 500 | $1.50243 | $751.21500 |
| 1000 | $1.44656 | $1446.56000 |
